تبلیغات
٠• شیخ مصطفی صدقیانی •٠ - اخلاق در فضای مجازی
٠• شیخ مصطفی صدقیانی •٠
٠• شیخ مهرداد صدقیانی •٠
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) :

آرام باش، توكل كن، تفكر كن،
سپس آستین ها را بالا بزن، آن گاه
دستان خداوند را می بینی كه زودتر از
تو دست بكار شده اند.

مدیر وبلاگ :شیخ مصطفی صدقیانی ↩
مطالب اخیر
نظرسنجی
نظر شما عزیزان در مورد این وبلاگ؟

اخلاق در فضای مجازی

امروزه بحث داغی در بین روانشناسان درگرفته و شور و شوق بسیار برای اینترنت، برخی افراد را کمی هیجان زده کرده است، برخی افراد زمان زیادی را با آن می گذرانند. آیا این شکل دیگری از اعتیاد است که روح انسان را مورد تاخت و تاز قرار داده است؟ روانشناسان هنوز مطمئن نیستند که این پدیده را چگونه نامگذاری کنند؟ برخی به آن برچسب «اختلال اعتیاد به اینترنت» می زنند.
اعتیاد به اینترنت، اختلاف ناشی از استفاده بیش از حد از فضای مجازی یا استفاده نامعقول و بیمارگونه از اینترنت، همگی عبارت هایی هستند که برای توصیف یکی از بیماری های نوین ناشی از اینترنت به کار می روند.
دنیای مجازی در مواردی مانع حضور فیزیکی انسانها در محیط های مختلف می شود و به نوعی در وقت و هزینه صرفه جویی می کند، اما متاسفانه در کنار فواید و مزیت های زیاد این فناوری که مهمترین آن دسترسی سریع و آسان به داده ها است ، تخریب ونابودی آهسته و بدون سر و صدای فضای اینترنت اثرات جبران ناپذیری را به همراه می آورد که تا سالها جامعه و خانواده را تحت الشعاع خود قرار می دهد

اعتیاد و وابستگی افراد به این فضاها باعث شده است تا از فضای حقیقی پیرامونشان جدا شوند و حتی نیازها و سلایقشان هم تغییر کند. با کمی چرخ زدن در کانال های مختلف شبکه های اجتماعی یا دیدن حجم بالا از تصاویر در موضوعات مختلف متوجه این موضوع خواهیم شد.
بعنوان مثال عکس هایی که افراد از جهیزیه و چیدمان منزل و دکوراسیون خانه شان در این شبکه ها منتشر می کنند به گونه ای فخر فروشی و ارائه تبلیغی در راستای شرکت های تجاری دنیاست. عکس جهیزیه های گران و با ظاهری کاملاً غربی که با نورپردازی های خوب گرفته شده است، در نظر مخاطب چشم نواز به نظر می آید و او هم درصدد تهیه همان کالاها بر می آید. و کم کم همین یک مورد کوچک در شبکه های جتماعی باعث می شود تا سبک زندگی ها غربی شوند و از حالت اسلامی و ایرانی خود خارج بشوند.
فرهنگ اسلامی و ایرانی که همیشه خواهان نمایانگر بودن هر چه بیشتر فضای منزل از معنویات و توجه به خالق بوده است امروزه مورد حمله حجم بالایی از اطلاعات برای تخریب این باورها و عقاید است که همه شان بر مبنای درست پی ریزی شده اند. تربیت فرزند، سعادت و رشد و تکامل اعضای خانواده، پیشرفت کشور، نزدیک شدن به خدا و… همه و همه اهدافی هستند که تحت تاثیر این فرهنگ های نادرست وارداتی دست خوش تغییرات در محیط خانواده ها می شوند.
علاوه بر آن، سرگرمی های مجازی، موجب کاهش علاقه جوانان به مشارکت های اجتماعی و فعالیت های مدنی شده است و ممکن است بر مهارت های اجتماعی آنان تاثیر منفی بگذارد. همچنین حضور طولانی در فضای مجازی می تواند به فرهنگ پذیری اشتباه، جامعه پذیری ناقص و تاثیرپذیری افراطی از هنجارها و ارزشهای حاشیه ای در عرصه های مختلف ارتباطی و اجتماعی منجر شود.
از طرفی با کاهش حضور جوان و نوجوان در بستر خانواده، میزان اعتماد آنها به این نهاد مهم اجتماعی کم می شود. این اتفاق می تواند در نهایت منجر به از بین رفتن یکی از مهمترین کارکرد خانواده یعنی رفع سوالات، شبهات و مشکلات فرزندان شود. این موضوع زنگ خطری جدی برای ارتباطات انسانی است.
عده ای برای جلوگیری از آسیب هایی که فضای مجازی بر جوانان و نوجوانان دارد، منع استفاده از اینترنت را توصیه می کنند؛ اما به عقیده روانشناسان این روش اشتباه ترین گزینه در این خصوص است که می تواند به عاملی تحریک کننده در گرایش بیشتر فرزندان به استفاده از اینترنت شود.
ایجاد محدودیت باعث حساسیت بیشتر جوان و نوجوان می شود. برای کاهش آثار مخرب فضای مجازی باید طریقه استفاده درست از این ابزار را به آنان نشان داد. بنابراین رفتار صحیح والدین و ارائه راهکارهایی که بهترین گزینه جهت تصحیح رفتار کودکان، نوجوانان و جوانان است و بیشتر از آنکه لجبازی فرزند را تحریک کند، موجب راهنمایی و همراهی آگاهانه آنها می شود.
حمیدرضا مقدم‌فر کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی در گردهمایی «سایبربان» و در جمع فعالان فضای مجازی با اشاره به اهمیت فضای سایبر در جنگ نرم، خاطرنشان کرد:  اگر رسانه‌ها را مهمترین ابزار در جنگ نرم بدانیم، فضای مجازی اولاً تمام رسانه‌های سنتی اعم از روزنامه ها و … را در درون خود بازسازی کرده و از طرف دیگر ایده هر نفر یک رسانه را تا حد هر نفر چند رسانه نیز ارتقا داده است. بنابراین امروز فضای مجازی، مهمترین عرصه تقابل دو جبهه حق و باطل است.
وی با بیان اینکه جبهه مقابل اسلام، تشکیلات پیچیده و منسجمی برای کنترل فضای مجازی تشکیل داده است، افزود: یک بلاهت بلاحدّ در بین برخی روشنفکرنمایان در کشور وجود دارد که تصور می‌کنند فضای مجازی عرصه‌ای از همه طرف یله و رها و محل بروز و ظهور آزادی واقعی است، در حالی که جبهه مقابل به واسطه یک کنترل هوشمند بر فضای مجازی، درصدد است “آزادی هدایت شده‌” ای را به کار گرفته و به جای واقعیت آزادی، یک “آزادی مجازی” یا به تعبیری “توهم آزادی” را  جایگزین کند.
این استاد دانشگاه با انتقاد از کوتاهی برخی مقامات ارشد دولتی در فعال سازی شورای عالی فضای مجازی، گفت: جدی نگرفتن شورای عالی فضای مجازی توسط دولت محترم و تشکیل دیر به دیر جلسات این شورا، در حکم عقب‌نشینی از یک سرزمین، آنهم بدون مقاومت است و خسارتهای جبران ناپذیر چنین ولنگاری‌هایی در عرصه فضای مجازی در آینده شدیداً دامن گیر خواهد شد.
مقدم‌فر خاطرنشان کرد: سرمایه‌های انسانی و نیروی جوان شگفت انگیز با دستان معجزه آسا در کشورمان به صورت پراکنده و در قالب نهادهای کوچک فعالند که اینها بسیار موثرند؛ با این حال خلأ یک سیاستگذاری کلان و همگرا کردن این نهادها با یکدیگر،به شدت احساس می‌شود.
وی تاکید کرد: در صورت سرمایه گذاری مناسب و سیاستگذاری‌ درست در عرصه فضای مجازی، پتانسیل‌های موجود در کشور، ایران را به کشورهای تراز اول در دنیا در عرصه سایبری تبدیل می‌کند.
این کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت «آینده پژوهی» دقیق و علمی درباره فضای مجازی در کشورمان اشاره کرد و افزود: یک گام عقب بودن در تکنولوژی سایبری و تشکیلات سایبری، ما را همواره در موضع “انفعال” نگه می‌دارد و اتخاذ موضع فعالانه در این عرصه، نیازمند یک آینده پژوهی جدی است.
مقدم‌فر ادامه داد: علیرغم بحث‌های جدی بنیادی و فلسفی درباره فضای مجازی در دانشگاه‌های بزرگ دنیا، هنوز هیچ پژوهش مبنایی جدی درباره این موضوع در ایران صورت نگرفته است. و تاکنون حتی یک کتاب قابل اعتنا که به بحث‌های ریشه‌ای و مبنایی درباره فضای مجازی پرداخته باشد وجود ندارد؛ آنچه در بازار است در بهترین حالت صرفاً به فن و هنر استفاده از فضای مجازی پرداخته و از بحث‌های بنیادین نظری در این باره غفلت شده است.
وی افزود: دشمن در ابزارهای جدید از جمله شبکه‌های اجتماعی، تلاش‌های مهمی برای تغییر سبک‌زندگی و زیست‌جهان مردم ایران  کرده است و در این راستا باید مراقبت‌های مهمی صورت گیرد. تغییر سبک‌زندگی مقدمه جدی تغییر اندیشه است.
این کارشناس مسائل راهبردی در بخش دیگری از اظهاراتش به مسئله امنیت سایبری در کشور اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد در حوزه امنیت سایبری نیز همانند  حوزه فرهنگ سایبر و جنگ سایبر با یک واگرایی ظرفیت‌ها مواجه هستیم. علیرغم تلاش‌های مهم و موثر برخی نهادها در این زمینه، هنوز دولت محترم و شوراهای مهمی مانند شورای عالی فضای مجازی به نظر می‌رسد در این مسئله ورود جدی نکرده ‌اند.
مقدم‌فر ادامه داد: اوباما چند سال پیش در قالب ابلاغ قانون دفاع سایبری، در حقیقت قوای این کشور برای اقدامات سایبری علیه کشورهایی مانند ایران را سازماندهی کرده است. عملیات های مهمی از سوی آمریکا و اسرائیل در فضای سایبر علیه ایران شکل گرفته که غیر از عملیات های نرم می توان به مواردی مانند موضوع ویروس استاکس نت علیه فناوری هسته ای ایران اشاره کرد.
وی در پایان با اشاره به حملات سایبری اخیر عربستان به برخی سایتهای ایران و همچنین با اشاره به ماجرای مهاباد و عملیات روانی عربستان علیه ایران از طریق خرید و به کارگیری صدها حساب کاربری توئیتر، تاکید کرد: این اتفاقات به این معنا بود که علاوه بر آمریکا و اسرائیل، نوچه‌های منطقه‌ای آنها نیز علیه ایران به صورت سازماندهی شده وارد عمل شده اند و در این زمینه نیازمند هوشیاری بیش از پیش هستیم.

منبع: تسنیم
محمد حسن نژاد نماینده مرند و جلفا نیز در سخنانی با انتقاد از پایین بودن سرعت اینترنت حتی نسبت به افغانستان و عراق نیزت گفت :در چنین شرایطی هزینه استفاده از اینترنت در مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا بسیار بالا است که باید این موضوع پیگیری قرار گیرد.

وی با تاکید بر لزوم ارائه برنامه‌های وزارت ارتباطات درباره انحصاری شدن واردات پهنای باند گفت: در حال حاضر آنتن دهی در مرزها باعث بروز اختلالاتی در شبکه های داخلی شده به طوری که مثلا برخی از شبکه های مثل آذربایجان بر روی تلویزیون مردم می‌شود که باعث بدبینی مردم شده است.

وی هم‌چنین تاکید کرد: باید دولت تدابیری در مورد جلوگیری از برخی تخلفات در فضای مجازی به خصوص در مورد اخلاقی بیاندیشند.

همایون هاشمی نماینده شاهین دژ و تکاب نیز در سخنانی با تاکید بر لزوم داشتن نگاه فرهنگی در وزارت ارتباطات گفت: آسیب های ناشی از توسعه اینترنت و شبکه های مجازی ویران کننده است و باید این وزارت خانه در موضوع توسعه فرهنگی و اخلاقی نیز هزینه کند. برای رسیدن به این مهم لازم است وزیر ارتباطات باید معاون فرهنگی داشته باشد.

وی بر لزوم نظارت بر فضای مجازی به عنوان یک اولویت کاری وزارت ارتباطات تاکید کرد.

منبع: ایسنا

نوع مطلب : فرهنگی، فضای مجازی، احکام شرعی، ایران و جهان، سبک زندگی، داستانک، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، 
برچسب ها : سواد رسانه ای، فقه رسانه، اخلاق مجازی، اخلاق در دنیای مجازی، اخلاق در فضای مجازی، طلبه سایبری، شبکه ملی اطلاعات،
لینک های مرتبط : شیخ مصطفی صدقیانی،
          
25 مهر 96
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی